Kui suhkru- ja jahukogused on muna kogusega võrreldes ebapiisavad, ei suuda nad kindlustada paksule koogipühale vajalikku püsivat struktuuri. Jahuvalkude kalgendumine kuumuse mõjul on koogi põhiliseks püstihoidjaks, suhkur annab oma osa jahtumisel. Kui mõõduriistu ei ole, siis piisab ka klaasist. Võta vastavalt munade kogusele sama võrra suhkrut ja sama palju jahu ja tärklist ( 50-75 % jahu ja ülejäänud osa tärklist)

Küpsetuspulber ei ole kohustuslik. Kui aga soovid kindlat tulemust, siis tasub küpsetuspulber alati abiks võtta. Õige tulemuse annab ainult poest ostetud, tööstuslikult valmistatud küpsetuspulber.

Tööjuhend:
Vahusta toasooje mune ja suhkrut mikseri suurimal kiirusel 6 – 7 minutit. Saadud vaht peab olema väga hele ja tihke ning selle maht algsega võrreldes vähemalt kahe-  veel parem isegi kolmekordne. Liiga lühikeseks jääv vahustamine ongi üks peamisi põhjusi, miks põhi ei jää piisavalt õhuline ja / või vajub jahtumisel madalaks ja tihedaks. Tainale niristatud rõngas peab jääma hetkeks sinna püsima.

Sega kuivad ained omavahel läbi ja sõelu munavahu peale. Tõsta tainas ettevaatlikult segamini spaatliga ja tingimata põhjast ülespoole, sest raske jahu vajub põhja. Eelkuumuta ahi 175°C:ni. Kalla tainas võitatud ja riivsaiaga ülepuistatud vormi. Lahtikäiva vormi võid ka vooderdada küpsetuspaberiga. (nii saad kergemini põhja vormist kätte) Küpseta põhja ahju allosas. Ära mingil juhul ava ahju ust enne 20 minuti möödumist, sest jaheda õhu
juurdepääs poolküpsele koogile on üks kokkuvajumise tavalisemaid põhjusi. Põhi on küps, kui koogi pinnasse sõrmeotsaga vajutatud lohk tõuseb otsekohe uuesti siledaks. Kui lohk jääb püsima, sule kiiresti ahju uks ja küpseta kooki veel minut või paar. Võta vorm ahjust ja lase 5 minutit laual seista. Kummuta põhi seejärel jahutusrestile, lase 10 minutit jahtuda, kata siis uuesti vormiga ja lase sellises asendis lõplikult jahtuda. Kui on kposetuspaberiga vooderdatud lahtikäiv vorm, siis võidki põhja jätta täieliku jahtumiseni vormi. Liiga ruttu vormist väljakummutamine ja kiire jahtumine vähendab samuti koogi õhulisust.

Väikeste kihiliste koogikeste või neljakandilise tordi- või rullkoogi jaoks eelkuumuta ahi 225°-ni. Kalla tainas suurele (30×40 cm) küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja aja ühtlase kihina laiali. Pane plaat kohe eelkuumutatud ahju ja küpseta seal 6 – 8 minutit ehk niikaua, kui kõrgeks kerkinud põhja pind on muutunud helepruuniks ning tainas servadest kuivab ning hakkab plaadi küljest lahti lööma. Ära ava ahjuust enne 5 minuti möödumist, muidu võib põhi kokku vajuda. Kummuta tainaplaat suhkruga üleriputatud küpsetuspaberile ja koori aluspaber ettevaatlikult maha.

2 Thoughts on “Biskviittainas”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga